Artykuły

W IMIĘ POEZJI
W IMIĘ POEZJI





("Głos Ziemi Cieszyńskiej", nr 15, 17.04.2009, s.17)


kto nie słyszał o "Poethiconie"? Pewnie niewiele osób z naszego powiatu przyznałoby się do tego, mimo iż poezja śpiewana nie jest tak popularna, jak rock czy na przykład pop. W każdym razie to właśnie "Poethicon" jest gościem kolejnego odcinka "Muzycznego Albumu Głosu".
Grupa powstała w 2004 roku. Obecnie tworzą ją: Mariusz Śniegulski (lider zespołu, a zarazem wokalista i gitarzysta), Agnieszka Miłek (śpiew, skrzypce), Justyna Urbanek (wiolonczela), Daniel Pancerz (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Żydek (gitara basowa) i Andrzej Żydek (instrumenty perkusyjne).
- Wszystko zaczęło się od zespołu "Kurant", w którym grało kilka osób ze Śląska Cieszyńskiego - wspomina Mariusz Śniegulski. - Graliśmy dużo folku śląskiego, szant, także kilka moich utworów poetyckich, ale niestety ten zespół się rozpadł. Wtedy nastąpił taki okres, że nigdzie nie grywałem, aż do spotkania z Danielem Pancerzem w 2003 roku. Zaczęliśmy grać razem, w międzyczasie przez zespół przewijały się dodatkowo inne osoby i trwało to do 2004 roku, kiedy zaczął się krystalizować skład grupy.
Zespół powstał na bazie Kręgu Przyjaciół Sztuki "Poethicon" i jego zadaniem z początku była promocja poezji śląska cieszyńskiego oraz wybranych i dobrze znanych polskich poetów. Z czasem warstwa tekstowa poszerzyła się o tematy bardziej aktualne, jak: ekologia, ekumenizm, myśl Karola Wojtyły i problem pamięci narodowej w wierszach więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z drugiej strony zainteresowanie członków formacji muzyką folkową, głównie irlandzką, ale też rosyjską czy cygańską, zaowocowało ciekawymi kompozycjami.
Grupa z powodzeniem koncertuje i ma już na koncie ponad sto koncertów.
- Na razie koncentrujemy się na terenie Śląska, głównie Śląska Cieszyńskiego. Jeszcze nie "wypuszczamy" się dalej. - informuje lider zespołu. - Owszem, były niezłe propozycje, na przykład koncert w Olsztynie, ale na razie mam pewien dystans do dalekich wyjazdów. Występowaliśmy też na festiwalach, na przykład w Krakowie. Mieliśmy kilka sukcesów, ale w końcu stwierdziliśmy, że jednak koncerty festiwalowe tak naprawdę dają bardzo mało.
"Poethicon" doskonale odnajduje się na koncertach o różnej tematyce, ponieważ w propozycjach zespołu znajdują się aż cztery repertuary: "Barwy poezji" (oparty o muzykę różnych narodów świata), "Wybrzeża pełne ciszy" (stanowiący muzyczną interpretację wierszy Karola Wojtyły), "Pieśni oświęcimskie" (hołd składany tym, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady) i wreszcie "Zielona tajemnica drzew" (do tekstów Jerzego Oszeldy o tematyce przyrodniczej).
Formacja nagrała na razie trzy płyty, ale jak zapewnia Mariusz Śniegulski - kolejne są w drodze. Między innymi w planach jest nagranie płyty z muzyczną wersją poezji Karola Wojtyły, na której, oprócz samych członków zespołu, mają się też pojawić soliści (na przykład Karolina Kidoń z zespołu "Puste Biuro") oraz chór pod kierunkiem prof. Aleksandry Paszek-Trefon.
- Pomysłów i zapału na razie nam nie brakuje - zapewnia Mariusz Śniegulski. - Z tym, że nagrywanie płyt to jedno, a koncertowanie drugie. Dlatego intensywnie poszukujemy dobrego menedżera.
"Poethicon" niedawno obchodził pięciolecie działalności. Z tej okazji chcielibyśmy życzyć zespołowi następnych sukcesów, a także wielu kolejnych lat koncertowania na Śląsku Cieszyńskim i poza nim.

MARCIN WIECZOREK


wtorek, 3 marca 2009

Górecki „Mikroklimat” gościł dzisiaj grupę niezwykłą- Poethicon. Jak sami piszą, zespół powstał w 2004 roku w Cieszynie. Swe muzyczne poszukiwania rozpoczął od promocji poezji śląska Cieszyńskiego oraz wybranych dobrze znanych polskich poetów. Kolejne projekty skupiają się wokół tematów ważnych i aktualnych jak ekologia, ekumenizm, myśl Karola Wojtyły czy problem pamięci narodowej w wierszach więźniów Oświęcimia. Ich muzyka łączy pokolenia i cieszy się powodzeniem u szerokiej grupy odbiorców. Mają za sobą wiele sukcesów. Są zdobywcami nagród na ogólnopolskich festiwalach. Zagrali już ponad 100 koncertów!


Publiczność zachwycona muzyką grupy dała się ponieść łagodnym rytmom i poetyckim tekstom nagradzając artystów gromkimi brawami. Zaproszona do wspolnego śpiewania publiczność nie dała się długo prosić i sama w pewnych momentach była częścią tego muzycznego spektaklu. – Rozpoczniemy bardzo poetycko, piosenką do słów cieszyńskiej poetki Beaty Kamińskiej – Pokochajcie nas poetów – rozpoczął koncert wokalista Mariusz Śniegulski. Oprócz tego utworu usłyszeliśmy także m.in. Samotność, Za horyzontem, Tak tylko , Samotność, Tango dla Ciebie. Niespodzianką na bis, było wykonanie w nieco odmiennej aranżacji utworu „Bo jo cie kochom”, którą usłyszeć mogą państwo poniżej.
Zespół wystapił w składzie: Mariusz Śniegulski- gitara, wokal; Agnieszka Miłek - skrzypce, wokal; Justyna Urbanek – wiolonczela; Daniel Pancerz - instrumenty klawiszowe; Grzegorz Żydek - gitara basow; Andrzej Żydek - instrumenty perkusyjne





Wieczór Sztuk "Artystyczne Zaduszki"


Termin: 7 listopad 2008 godz. 18.00
Miejsce: Domu Kultury Chwałowice


- Wernisaż wystawy malarstwa pt."Inspirowane Boską Komedią Dantego" Bruno Wioski.
- Wernisaż wystawy fotografii pt."Cienie" Stefana Zajonza.
- Koncert zespołu "Poethicon".
Szlagierem piątkowego wieczoru był koncert cieszyńskiego zespołu Poethicon. Połączenie perkusji i gitary basowej ze smyczkami dało niezwykły efekt, doprawiony tekstami poetów rejonu Śląska Cieszyńskiego. Dynamiczne rytmy Poethiconu porwały publiczność do wspólnego śpiewania, co było kontrapunktem zaduszkowego i nieco smutnego klimatu wieczoru.

Nowiny Wydanie 2008/46 (2677)




A teraz wywiad z Mariuszem Śniegulskim:

My: Od kiedy i dlaczego zajął się Pan muzyką?
MŚ: Muzyka mnie interesowała od najmłodszych lat. Naukę rozpocząłem dość późno, miałem wtedy 13 lat. Uczyłem się gry na pianinie a później w szkole muzycznej na puzonie.
Muzyka mnie zawsze pociągała a chęć grania, śpiewania i komponowania przetrwała do dzisiaj.

My: Jest Pan twórcą zespołu Kurant, mógłby nam Pan coś o nim powiedzieć?
MŚ: Krant powstał w 2000 r. i istniał ponad 3 lata , zagraliśmy ponad 150 koncertów na całym śląsku i w Polsce. Zespół Kurant powstał w hotelu Kurant w Cieszynie gdzie wtedy tam mieszkałem jako nadworny muzyk ( mieszkałem w zamian za koncerty w hotelu). Tam też odbywały się nasze próby. W repertuarze znajdowały się piosenki autorskie, folk irlandzki, celtycki, rosyjski. Mieliśmy osobny repertur szantowy. Zdobyliśmy nagrodę Polskiego Związku Żeglarstwa na Ogólnopolskim Festiwalu "Tratwa" w Katowicach, to był rok 2001. Mieliśmy również kontrakt dla Browaru Tyskiego, zagraliśmy dla nich ponad 20 koncertów min. na 1 OctoberFest w Świętochłowicach.


My: Czy podczas występów towarzyszy Panu trema?
MŚ: Trema jest zawsze, pierwsze koncerty to był koszmar pod tym względem, później nauczyłem się wykorzystywać ją na plus.

My: Zdobył Pan wiele nagród, która jest dla Pana najważniejsza?
MŚ: Tak nagród było wiele. Każda ma swoją historię więc chyba każda jest ważna.

My: Gra Pan na gitarze, śpiewa, komponuje, pisze teksty, co lubi Pan robić najbardziej?
MŚ: Ostatnio już nie pisze tekstów, nie czuje się w tym dobry. Za to bardzo lubię grać na gitarze, śpiewać i komponować i to się wszystko razem łączy.

My: Gdzie Pan występuje?
MŚ: Mam za sobą już ponad 900 występów, jako chórzysta, puzonista, aktor, wokalista i gitarzysta.
Występowałem do tej pory w bardzo wielu miejscach i Polsce, Czechach, Włoszech, Austrii, Niemczech. Występowałem w Pałacu Ossolińskich w Sterdyni, w katowickim spodku, grywałem w więzieniach, w szkołach i przedszkolach, w rozgłośniach radiowych. Obecnie występuje z zespołem Poethicon można nas spotkać na deskach domów kultury i teatrów.


My: Czy może nam Pan coś powiedzieć o wydanym w 2007r. Singlu "Modlitwa"?
MŚ: Myślę że najlepiej zacytuję koleżankę z zespołu która najlepiej oddaje przesłanie tej piosenki:"Modlitwa jest dla nas utworem niezwykłym, gdyż wyraża nas samych…
nasze pragnienia lepszego widzenia spraw, wśród codziennych wątpliwości; nasze obawy, by gdzieś na drodze życia “nie zaprzepaścić siebie”, powołania i talenty , które mamy od Boga…
A jednocześnie przypomina nam,się codzienna walka o “pomnażanie tych talentów” nie może przysłonić tego co najważniejsze, co ma najwyższą wartością.

“Modlitwa” stała się naszą modlitwą od chwili kiedy usłyszeliśmy ją po raz pierwszy w wykonaniu Mariusza. To on najpierw zafascynował się jej przesłaniem, a potem bez trudu “zaraził” tym samym resztę zespołu. Odtąd staramy się grać ją przeważnie wśród pierwszych utworów na każdym koncercie, gdyż pomaga nam samym wejść w jego nastrój i uwiadamia w jednej chwili po co jesteśmy na tej scenie i jaki sens ma to nasze tworzenie, granie i śpiewanie"


My: Jakie najbliższe występy czekają Pana i Poethicon?
MŚ: W planach mamy wydanie już nagranej płyty do wierszy cieszyńskiego poety Jerzego Oszeldy. Nagranie koncertu na Poethicon, chór i orkiestrę do wierszy Karola Wojtyły. Przygotowujemy również program do poezji więźniów Auschwitz. A najbliższe koncerty to zawsze zagadka. O najbiższych koncertach informujemy zawsze na nasze stronie www.poethicon.olzanet.pl

My: Czym zajmuje się Pan w wolnym czasie?
MŚ: Jestem nauczycielem gitary i prowadzę zespoły gitarowe w domach kultury.

Jestem również pomysłodawcą i koordynatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "Samotność dziecka" www.konkurs.ox.pl. Od kilku dni jest już dostępny tomik poetycki z nagrodzoną poezją

My: Dziękujemy za wywiad. Sylwia


Samotność dziecka - tomik poetycki

Nadrzędnym celem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Samotność dziecka” Szukam domu była pomoc wszystkim dzieciom osieroconym, dzieciom z patologicznych, czy też rozbitych rodzin, z domów dziecka, a także dzieciom chorym – często pozostawionym samym sobie. Pomoc ta polegała na zainteresowaniu się ich losem, daniu im możliwości twórczego wypowiedzenia się na ten temat, ale też uświadomieniu społeczeństwa w kwestii skali problemu. Pomysłodawca przedsięwzięcia – Mariusz Śniegulski - od początku w pełni zdawał sobie sprawę z ogromu wrażliwości cechującej samotne dzieci, dlatego nawet przez moment nie wątpił w sukces konkursu. I nie pomylił się. Konkurs zmobilizował ogromną liczbę piszących. Nadesłano prawie 1000 wierszy. Przerosło to najśmielsze oczekiwania i tym samym udowodniło, że organizowanie tego typu przedsięwzięć jest potrzebne i przynosi piękne owoce.

Pomysł podjęcia się ogólnopolskiego poetyckiego wyzwania zrodził się pewnego dnia, kiedy to M. Śniegulski – kompozytor muzyki do utworów lirycznych, gitarzysta, wokalista – wystąpił przed dziećmi z domów dziecka. Trzy lata temu natomiast poznał pewną rodziną zastępczą z Cieszyna, w której schronienie znalazło aż sześcioro dzieci. Postanowił jej pomóc. To właśnie w tej rodzinie mieszka znana obecnie całej Polsce (i nie tylko) dziewczynka z plakatu „Szukam domu”, która jest wizytówką akcji, a także twarzą z okładki tomiku. Zapoczątkował działania w świecie, który zna, sam tworzy i w którym czuje się najlepiej – świecie poezji i muzyki.

Temat, który poruszył M. Śniegulski nieobojętny okazał się i innym ludziom. Projektem zainteresowało się Stowarzyszenie Misja Nadziei z Dąbrowy Górniczej, wraz z którym inicjator 12 września 2006 r. ogłosił Ogólnopolski Konkurs Poetycki pt.: „Samotność dziecka” w Starostwie Powiatowym w Częstochowie. Został także sprecyzowany cel konkursu, w którym podkreślono promowanie poprzez sztukę rodzinnej opieki zastępczej oraz zwrócenie uwagi na samotność dziecka, spowodowaną odrzuceniem, sieroctwem, chorobą, czy niepełnosprawnością, dotykającą coraz to większą liczbę dzieci w naszym kraju. Organizatorzy, poprzez powołanie do życia konkursu, chcieli dać wyraz swojej dezaprobaty dla tej sytuacji, a poprzez wyraźne zwrócenie uwagi na powyższy problem dali także wyraz solidarności z samotnymi dziećmi.

W sukcesie projektu dopomógł w dużej mierze dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie Robert Orawski, promujący poetycką inicjatywę w internecie, koordynujący wszelkie działania związane z gromadzeniem napływających wierszy, a także służący pomocą w kwestii powołania jury. Dzięki niemu również doszło do opublikowania wierszy laureatów w niniejszym zbiorku, co jest efektem ubiegania się, jak i zarówno otrzymania wsparcia grantowego ze strony Samorządu Województwa Śląskiego.



Publikacja zawiera wiersze nagrodzone podczas dwóch finałów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Samotność dziecka” Szukam domu. Pierwszy finał - Finał Śląska Cieszyńskiego miał miejsce 24 lutego 2007 r. w Miejskim Domu Kultury w Skoczowie. Za około trzy miesiące - 31 maja, odbył się drugi finał zorganizowany podczas Targów Książki w Katowickim Spodku. Przyznano i wręczono nagrody w czterech kategoriach. Dodatkowo uhonorowano również poetów wyróżnionych w sposób szczególny przez koordynatora kampanii społecznej „Szukam domu” – Andrzeja Olszewskiego. Utwory wszystkich laureatów są ujęte w tomiku w przejrzystych podrozdziałach. Czytelnik ma też możliwość zaznajomienia się ze składem jury obu finałów, wynikami obrad oraz przemyśleniami A. Olszewskiego na temat choroby sierocej u dzieci. Wraz z tekstami prezentowane są również prace plastycznie, w tym głównie grafiki młodzieży, uczęszczającej na warsztaty plastyczne do Miejskiego Domu Kultury, a także rysunki skoczowianina – Szymona Brody.

Sam tomik nie kończy szczytnego przedsięwzięcia. Po jego wydaniu M. Śniegulski zamierza skomponować muzykę do wybranych wierszy i wydać poetyckie kompozycje na płycie CD. Nad płytą pracować będzie cieszyński zespół poetycko-folkowy „Poethicon” wraz z gośćmi. Już teraz zapraszamy wszystkich czytelników do sięgnięcia po muzyczną ilustrację prezentowanych utworów w celu zakosztowania wszystkich smaków wielowymiarowej akcji.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY!





Msza i koncert w nocnej scenerii


Przepiękny muzyczny spektakl przygotowali cieszynianie w hołdzie Janowi Pawłowi II. W miniony wtorek, 2 V,
w nocnej scenerii Wzgórza Zamkowego, odbył się koncert zatytułowany"Wybrzeża pełne ciszy."

Ten projekt udało się zrealizować w niespełna dwa miesiące. Jego głównym autorem jest Mariusz Śniegulski, lider grupy"Poetkicon". Skomponował on muzykę do wierszy Karola Wojtyły. Powstało 13 songów, które ujmują swoim nastrojem.

Ten koncert jest nawiązaniem do wydarzenia sprzed roku, kiedy to właśnie tutaj, w miesiąc po śmierci Jana Pawła II, odbył się niezapomniany spektakl muzyczno - poetycki - powiedział Piotr Gruchel, animator cieszyńskiego życia muzycznego.

W plenerowym, prapremierowym koncercie pod Wieżą Piastowską zaprezentował i się, obok M. Śniegulskiego (gitara i śpiew), także Agnieszka Skoczylas, Justyna Urbanek i Daniel Pancerz z "Poethiconu". Śpiewał Chór Kameralny COK "Dom Narodowy" przygotowany przez Aleksandrę Zeman, grała Kameralna Orkiestra Symfoniczna z udziałem pedagogów Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, studentów Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego
i muzyków miasta Cieszyna. Dyrygował P. Gruchel. Gościem specjalnym był zaolziański aktor
Karol Suszka, oraz solistki Katarzyna Zaręba
i Karolina Kidoń


Przegląd lokalny - Knurów "Wyśpiewane uczucia"

Cieszyński zespół Poethicon, wykonujący poezję śpiewaną do wierszy Karola Wojtyły, poetów śląska Cieszyńskiego I grający folk wystąpił w klubie ‚„Gama” w Knurowie.
Doskonały klimat zapewniły nie tylko przygaszone światła, palące się
świece publiczność, ale nade wszystko muzyka, dla której warto było w czwartek odwiedzić lokal należący do knurowskiej Lokatorsko-Własnościowej Spółdzielni Mieszkaniowej. W skład zespołu, który zadbał o dobre nastroje knurowian wchodzą: Mariusz Śniegulski - gitara, śpiew (na co dzień nauczyciel w Centrum Edukacji Muzycznej w Knurowie, które współorganizowało koncert, Agnieszka Skoczylas - skrzypce śpiew Justyna Urbanek - wiolonczela i Daniel Pancerz - instrumenty klawiszowe.
Poethicon ma na swoim koncie kilka sukcesów. Między innymi w listopadzie ubiegłego roku zajął pierwsze miejsce na XII Konkursie Piosenki Poetyckiej „Jastrzębskie Śpiewania" oraz zdobył pierwszą nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” w Bytomiu w czerwcu 2005 roki, Nie małym sukcesem kapeli jest także zakwalifikowanie się do finału 41. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
Więcej o zespole Poethicon można dowiedzieć się ze strony internetowej:
www.poethicon.olzanet.pl
Michał Kędzierski



Koncert Bielsko - Biała

- Koncert w Książnicy Beskidzkiej - Bielsko Biała 3 marca
Koncert odbywa się w ramach imprez festiwalowych "2 pora poezji". Festiwal przygotowywany jest wspólnie z Instytutetem Książki w Krakowie, ma charakter ogólnopolski. Imprezy festiwalowe w Bielsku-Białej odbywać się bedą w dniach 1-3 marca br. Mieszkańcy miasta bedą mogli uczestniczyć w spotkaniach autorskich m.in. z Julianem Kornhauserem, Ewą Sonnenberg, Jasiem Kapelą czy też Jolantą Stefko. Impreza jest niebiletowana - wstęp wolny.


- Zakończyliśmy nagranie płyty do tekstów Jerzego Oszeldy. Płyta zawierać będzie osiem utworów. Do współpracy zaprosiliśmy kwintet smyczkowy, zaprzyjaźnione chóry. Nagrań dokonaliśmy w Blue Studio w Trincu.

- Mariusz Śniegulski w Dzienniku Zachodnim (dodatek rybnicki -26.01.07)


Kupalnocka czwartek, 13 lipca 2006
23 czerwca 2006r od godziny 20:30 aż do świtania na Campingu „Olza” w Cieszynie odbędzie się druga edycja imprezy artystyczno – rozrywkowej pod nazwą „KUPALNOCKA”. Grupa zapaleńców z Galerii Sztuk Wszelakich „Miranthem” chce przybliżyć zapomniane i nie praktykowane już dziś barwne zwyczaje, wróżby i obrzędy związane z ogniem, wodą, wiankami i inne odnoszące się do tradycji Nocy Świętojańskiej. Oprócz tego na uczestników imprezy czekają liczne atrakcje: koncerty muzyczne( grupa POETHICON), plenerowe spektakle teatralne, teatralno – taneczne i parateatralne, turnieje i pokazy rycerskie, pokaz teatru ognia, degustacja potraw i wypieków regionalnych. Własny program artystyczny i zwyczaje związane z Nocą Kupały przedstawią również wykonawcy ze strony czeskiej. Wszystkich chętnych zachęcamy do przybycia w strojach regionalnych lub słowiańskich



Barwy poezji czwartek, 17 sierpnia 2006
Wielką niespodzianką i poetyckim hitem był koncert zespołu "Poethicon” pod kierunkiem Mariusza Śniegulskiego, który pod nazwą „Barwy poezji” odbył się 25 listopada w MDK. Złożyły się nań teksty K.I. Gałczyńskiego oraz cieszyńskich poetów: m.in. Soni Anny Nowosielskiej, Beaty Kalińskiej czy A. Bożeny Winkler w aranżacjach i z muzyką M. Śniegulskiego - gitara/śpiew. W podróży po krainach łagodności towarzyszyli mu Agnieszka Skoczylas-skrzypce i śpiew, Justyna Urbanek -wiolonczela, Daniel Pancerz – fortepian. Był to wyjątkowo urokliwy wieczór, więc niech żałują ci, którzy przeoczyli to artystyczne wydarzenie i woleli pozostać w domu.

Robert Orawski

MDK SKOCZÓW



„Poethicon - spotkania z muzyką i słowem”

Zorganizowany cykl spotkań z muzyką i słowem miał uwrażliwić mieszkańców Świętochłowic na piękno codzienności, na szlachetność nawet najtrudniejszej pracy, miał wzbudzić pozytywne emocje. łącząc różne grupy pokoleniowe i środowiskowe.

Celem również było umożliwienie poznania przez szerszą społeczność miasta lokalnych artystów oraz stworzenie płaszczyzny kontaktu z uznanymi gwiazdami.

Jako organizatorzy zakładaliśmy, że przynajmniej na krótkie chwile koncertów uda się oderwać ich uczestników od przygnębiającej rzeczywistości, w której życie ucieka w ciągłej gonitwie.
Pragnęliśmy pokazać, że radości skrywanej w poezji, doszukać „Ą można się nie tylko w zachwycie nad pięknem, ale również w codziennej ciężkiej pracy, a nawet w troskach i smutkach, a właściwie w nadziei, że są one tylko pewnym etapem.


I UDAŁO SIĘ
Co prawda koncerty nie zgromadziły aż tak licznej publiczności jak zakładaliśmy, ale związane to było głównie z trudną sytuacją placówki, będącej w trakcie remontu Koncerty zgromadziły
przede wszystkim młodzież, ale obecne również były zarówno osoby mocno zaawansowane wiekowo, jak i dzieci.

Te ostanie aktywnie włączały się w koncerty nadając im swoistej kolorystyki i budząc ogólną radość, przywoływały serdeczny uśmiech na twarzach. Zdobyliśmy cenne
NOWE DOŚWIADCZENIE
Będzie ono zapewne owocowało następnymi próbami organizacji podobnych cykli imprez.

Poethicon pokazał nam, że istnieje. również wśród młodych ludzi, potrzeba alternatywnego sposobu spędzania czasu wolnego. Stal się tym samym zaczynem. który w nas rozbudził chęć działania, a w wszystkich, którzy w nim uczestniczyli rozbudził wrażliwość na piękno otaczającego świata. na drugiego człowieka, na wytwory jego myśli i wyobraźni.

spotkania
z muzyką i słowem
cykl współfinansowany przez
Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Młodzieżowy Dom Kultury
w Świętochłowicach
28.X - 1O.X1L2005 r.

Mirosław Badura





Poethicon - spotkania z muzyką i słowem otworzył i jako pierwszy wystąpił zespół Poethicon, od którego zaczerpnięta została nazwa. Cieszyńska grupa Poethicon zadebiutowała w 2004 r. na XII Konkursie Piosenki Poetyckiej Jastrzębskie Śpiewanie” zdobywając” I miejsce. W tym roku m.in. uzyskała kwalifikację do 41 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
W piątkowy wieczór 28 października ich skoczne irlandzkie rytmy i poetyczna nostalgia odbyta w szalonym tempie podróż „Z zachodu na wschód” oraz towarzyszące koncertowi prace plastyczne p. Anny Leśniak, sprawiły że dłonie same składały się do braw. W blasku świec i kojącej dusze muzyce, oderwaliśmy się od zakręconego życia.

Poetyckie Zaduszki z Ryszardem Szczepankiem 11 listopada to spotkanie przepełnione nostalgią, czasie który recytował i utwory”
Nie mogło obejść się bez wspomnienia tych, którzy w tym roku odeszli - papieża Jana Pawła II, Jana Nowaka Jeziorańskiego czy Artura Gołasia. Symboliczne zgaszenie wszystkich świec i chwila milczenia w ciemności, były hołdem dla nich.

5 grudnia - trzeci koncert miał wyglądać zupełnie inaczej. Miały być szanty i trochę marynistycznej poezji, niestety nie udało się. Dlatego postanowiliśmy mocniej zaakcentować nasze spotkanie z Mikołajem i wzbogacić je o koncert Krzysztofa Fischera „Wyśpiewajmy Mikołajowi radość”. Recytowane wiersze, zabawa przy muzyce artysty, wspólne śpiewy, rozgrzała blisko dwustu osobową grupę dzieci w oczekiwaniu
na przygotowaną przez artystę i MDK prezenty. Wielką radość sprawiły nam roześmiane twarze najmłodszych.


Koncert Magdy Anioł był na razie ostatnim z cyklu „Poethicon - spotkania z muzyką i słowem” który wspierany był przez samorząd Województwa Śląskiego.

Jak powstał Poethicon

PRZYJACIELE SZTUKI
9 kwietnia 2002 roku. Gospoda Pod Dobrą Datą” w Cieszynie. Przy jednym ze stolików siedzi młoda kobieta w towarzystwie dwu mężczyzn. To Marta Otrębska. Uprawia poezję, malarstwo. Wtedy mieszkała w nadolziańskim mieście, niedawno przeprowadziła się do Warszawy. Utalentowanym młodym człowiekiem jest także siedzący obok niej Mariusz Śniegulski. 5 marca stuknie mu dwudziesty dziewiąty rok życia.. Zostawszy w 1998 roku studentem filii Uniwersytetu Śląskiego, zakochał się w Cieszynie i ani myśli o porzuceniu go. Choć na chleb dla siebie i rodziny zarabia właśnie w Leszczynach, w prywatnej szkole muzycznej. Jest poza tym instruktorem kwartetu gitarowego w Domu Kultury.

ZADOWOLONY Z TANGA
W młodości pisał wiersze, teraz nie ma jednak na to, jak mówi, mało czasu. Do kilku swoich tekstów napisał muzykę; szczególnie zadowolony jest z "Tanga dla Ciebie”. Ale na ogół komponuje do utworów innych poetów. Przeważnie cieszyńskich, ale nie tylko. Także Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza Kazimiery Iłłakowiczówny, Antoniego Słonimskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Karol Wojtyły i innych. Jego kompozycje w autorskim wykonaniu były wielokrotnie nagradzane, między innymi przez Radio Plus. W 2002 roku zdobył nagrodę główną na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Nowej. Obecnie jego piosenka do słów Anny B. Winkler znajduje się na liście Muzycznej Cyganerii”, prowadzonej przez Leszka Kopcia w Radiu Wrocław.

Najstarszym z całej trójki jest Jerzy Oszelda, który ma za sobą pięćdziesiąt lat z okładem.Podobnie jak Śniegulski, studiował w Filii Uniwersytetu Śląskiego, tyle że nie na wychowaniu muzycznym, ale na pedagogice pracy kulturalnooświatowej. Jest jedynym bodaj buddystą w nadolziańskim mieście, działaczem ekologicznym, członkiem Klubu Literackiego Nadolzie”. Wydał dwa tomiki poetyckie.Tych troje właśnie postanowiło powołać do życia Krąg Przyjaciół Sztuki Poethicon”. To grupa, której celem są działania artystyczne integrujące różnych twórców. Ma charakter nieformalny i niekomercyjny. Darmowe jej występy gromadzą publiczność ze wszystkich środowisk, również gości zza granicy.

IMPONUJĄCY DOROBEK
Dorobek Poethiconu” jest, biorąc pod uwagę fakt, że działa od kilku zaledwie lat, imponujący. Można tu wymienić zbiorowe i indywidualne prezentacje własnej twórczości, wieczory - afrykański, cohenowski i franciszkański, prezentację jesiennej poezji lirycznej, spektakl o tzw. "poetach przeklętych”, koncert charytatywny, etiudę teatralna, udział w dorocznych jasełkach i festiwalu teatralnym, prezentację piosenek cieszyńskich poetów, udział w konkursach poetyckich, plenery fotograficzne "Majówka” i "Parapet”, gościnne występy za murami więzienia i w Klubie Pacjenta, tłumaczenia poezji z języków obcych i na języki obce.Obecnie tworzą Poethicon:Mariusz Śniegulski, Beata Kalińska, Stanisław Malinowski, Marta Strumyk Otrębska, Jerzy Oszelda, Alina Radej, Krystyna Sembol, Malgorzata Szklorz i Jolanta Wozimko. Jest także zespół muzyczny, tudzież fan club.Zespół Poethicon” zadebiutował w listopadzie 2004 roku udziałem w XII Konkursie Piosenki Poetyckiej Jastrzębskie Śpiewania”, uzyskując od razu pierwsze miejsce. Kolejny sukces to pierwsza nagroda na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Poetyckiej Kwiaty na kamieniach” (2005) i zakwalifikowanie się do Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.Krąg nagrał jedną płytę demo i jest w trakcie nagrań płyty do tekstów Jerzego Oszeldy.

NAJBLIŻSZE PLANY
Od roku Poethicon” prezentuje trzy odrębne repertuary: poezję śpiewana, promującą poetów Śląska Cieszyńskiego, poezję śpiewaną do wierszy Karola Wojtyły oraz Poethicon folk” - folk irlandzki, cygański, żydowski, rosyjski, hiszpański.
Obecnie przygotowujemy duży koncert z poezją Karola Wojtyły - zdradza Mariusz Śniegulski. - Będzie to siedemnaście pieśni z cyklu „Włybrzeża pełne ciszy”, do których muzykę skomponowałem głównie ja. Wystąpią chór i orkiestra, ale także aktorzy, koncert będzie więc miał coś ze spektaklu. Szykujemy kilka niespodzianek.

Krąg Przyjaciół Sztuki „Poethicon”
skupia pasjonatów, wnoszących do życia artystycznego nadolziańskiego regionu wartości, bez których Śląsk Cieszyński byłby niewątpliwie duchowo uboższy. Różne są ich życiorysy, doświadczenia, jest jednak coś dla nich wspólnego - im się po prostu chce coś zrobić. Dla siebie, ale także dla innych...