piątek, 31 lipca 2009

W IMIĘ POEZJI

W IMIĘ POEZJI

("Głos Ziemi Cieszyńskiej", nr 15, 17.04.2009, s.17)


to nie słyszał o "Poethiconie"? Pewnie niewiele osób z naszego powiatu przyznałoby się do tego, mimo iż poezja śpiewana nie jest tak popularna, jak rock czy na przykład pop. W każdym razie to właśnie "Poethicon" jest gościem kolejnego odcinka "Muzycznego Albumu Głosu".
Grupa powstała w 2004 roku. Obecnie tworzą ją: Mariusz Śniegulski (lider zespołu, a zarazem wokalista i gitarzysta), Agnieszka Miłek (śpiew, skrzypce), Justyna Urbanek (wiolonczela), Daniel Pancerz (instrumenty klawiszowe), Grzegorz Żydek (gitara basowa) i Andrzej Żydek (instrumenty perkusyjne).
- Wszystko zaczęło się od zespołu "Kurant", w którym grało kilka osób ze Śląska Cieszyńskiego - wspomina Mariusz Śniegulski. - Graliśmy dużo folku śląskiego, szant, także kilka moich utworów poetyckich, ale niestety ten zespół się rozpadł. Wtedy nastąpił taki okres, że nigdzie nie grywałem, aż do spotkania z Danielem Pancerzem w 2003 roku. Zaczęliśmy grać razem, w międzyczasie przez zespół przewijały się dodatkowo inne osoby i trwało to do 2004 roku, kiedy zaczął się krystalizować skład grupy.
Zespół powstał na bazie Kręgu Przyjaciół Sztuki "Poethicon" i jego zadaniem z początku była promocja poezji śląska cieszyńskiego oraz wybranych i dobrze znanych polskich poetów. Z czasem warstwa tekstowa poszerzyła się o tematy bardziej aktualne, jak: ekologia, ekumenizm, myśl Karola Wojtyły i problem pamięci narodowej w wierszach więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Z drugiej strony zainteresowanie członków formacji muzyką folkową, głównie irlandzką, ale też rosyjską czy cygańską, zaowocowało ciekawymi kompozycjami.
Grupa z powodzeniem koncertuje i ma już na koncie ponad sto koncertów.
- Na razie koncentrujemy się na terenie Śląska, głównie Śląska Cieszyńskiego. Jeszcze nie "wypuszczamy" się dalej. - informuje lider zespołu. - Owszem, były niezłe propozycje, na przykład koncert w Olsztynie, ale na razie mam pewien dystans do dalekich wyjazdów. Występowaliśmy też na festiwalach, na przykład w Krakowie. Mieliśmy kilka sukcesów, ale w końcu stwierdziliśmy, że jednak koncerty festiwalowe tak naprawdę dają bardzo mało.
"Poethicon" doskonale odnajduje się na koncertach o różnej tematyce, ponieważ w propozycjach zespołu znajdują się aż cztery repertuary: "Barwy poezji" (oparty o muzykę różnych narodów świata), "Wybrzeża pełne ciszy" (stanowiący muzyczną interpretację wierszy Karola Wojtyły), "Pieśni oświęcimskie" (hołd składany tym, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady) i wreszcie "Zielona tajemnica drzew" (do tekstów Jerzego Oszeldy o tematyce przyrodniczej).
Formacja nagrała na razie trzy płyty, ale jak zapewnia Mariusz Śniegulski - kolejne są w drodze. Między innymi w planach jest nagranie płyty z muzyczną wersją poezji Karola Wojtyły, na której, oprócz samych członków zespołu, mają się też pojawić soliści (na przykład Karolina Kidoń z zespołu "Puste Biuro") oraz chór pod kierunkiem prof. Aleksandry Paszek-Trefon.
- Pomysłów i zapału na razie nam nie brakuje - zapewnia Mariusz Śniegulski. - Z tym, że nagrywanie płyt to jedno, a koncertowanie drugie. Dlatego intensywnie poszukujemy dobrego menedżera.
"Poethicon" niedawno obchodził pięciolecie działalności. Z tej okazji chcielibyśmy życzyć zespołowi następnych sukcesów, a także wielu kolejnych lat koncertowania na Śląsku Cieszyńskim i poza nim.

MARCIN WIECZOREK

Brak komentarzy: